
AC 3500 SM wall mount (pair)
Wall mount for mini speakers


This highly compact two-way system comes with a classy high-gloss finish and protective metal grille. These satellite speakers are used for the stereo front channels as well as the two rear channels. This system utilises an 80 mm mid-range driver and a 20 mm dome tweeter together with a precisely tuned crossover to achieve outstanding audio quality. The considerable weight of these micro-speakers reflects the high quality of the technical components within.
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 9.6 cm |
| Height | 13 cm |
| Depth | 12 cm |
| Weight | 0.85 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| Magnetic shielding | Yes |
| Wall mounting brackets | Yes |
| Tweeter (number per enclosure) | 1 |
| Tweeter (diameter) | 20 mm |
| Tweeter (material) | Textile |
| Woofer (number per enclosure) | 1 |
| Woofer (diameter) | 80 mm |
| Continuous power handling (IEC - Long Term) | 40 W |
| Peak power capacity (IEC - Short Term) | 70 W |
| Impedance | 4 - 8 Ohm |
| Enclosure type | Closed |
All required accessories are included in the delivery.