
AC 3500 SM wall mount (pair)
Wall mount for mini speakers

| Description | Item |
|---|---|
| Width | 11.5 cm |
| Height | 29 cm |
| Depth | 24 cm |
| Weight | 1.9 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| Terminal clamps | 2 |
| Description | Item |
|---|---|
| Maximum cable diameter | 2.5 mm |
| Cabinet material | ABS plastic |
| Cabinet surface | High gloss (front), foil (corpus) |
| Magnetic shielding | Yes |
| Net internal volume | 3.8 L |
| Wall mounting brackets | Yes |
| Tweeter (number per enclosure) | 1 |
| Tweeter (diameter) | 19 mm |
| Tweeter (material) | Textile |
| Woofer (number per enclosure) | 1 |
| Woofer (diameter) | 100 mm |
| Woofer (material) | Paper |
| Continuous power handling (IEC - Long Term) | 60 W |
| Sensitivity (2.83 V / 1 m) | 88 dB |
| Frequency range | 150 - 22000 Hz |
| Peak power capacity (IEC - Short Term) | 90 W |
| Maximum sound pressure level | 102 dB/1m |
| Impedance | 4 - 8 Ohm |
| Enclosure type | Closed |
| Crossover frequency internal switch | 2000 Hz |

The two-way loudspeakers of the Concept D 500 with THX Multimedia certification deliver extremely high quality sound. Expect something far past the norm for PC and Multimedia sound. The system's high- and mid-range drivers are optimized using the Klippel measurement technique and meet the extremely stringent THX standards.
Concept D 500's satellite speakers use waveguides and a low transfer frequency to deliver all-around sound optimized for the short listening distances customary to the PC audio experience.
The speakers are delivered with metal table stands perfect for easy placement around the computer.
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 11.5 cm |
| Height | 27.5 cm |
| Depth | 24 cm |
| Weight | 2.5 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| Terminal clamps | Gold-plated screw terminals |
| Description | Item |
|---|---|
| Banana plug compatible | Yes |
| Maximum cable diameter | 4 mm |
| Cabinet material | ABS plastic |
| Cabinet surface | High gloss (front), matte foil (corpus) |
| Magnetic shielding | Yes |
| Net internal volume | 3.8 L |
| Keyhole plate mounted | Yes |
| Integrated stand | Yes |
| Wall mounting brackets | Yes |
| Tweeter (number per enclosure) | 1 |
| Tweeter (diameter) | 19 mm |
| Tweeter (material) | Textile |
| Woofer (number per enclosure) | 1 |
| Woofer (diameter) | 100 mm |
| Woofer (material) | cellulose |
| Continuous power handling (IEC - Long Term) | 60 W |
| Sensitivity (2.83 V / 1 m) | 88 dB |
| Frequency range | 135 - 22000 Hz |
| Peak power capacity (IEC - Short Term) | 90 W |
| Maximum sound pressure level | 103 dB/1m |
| Impedance | 4 - 8 Ohm |
| Acoustic principle | 2-way-system |
| Enclosure type | Closed |
| Crossover frequency internal switch | 2000 Hz |

The centre of the powerful G 850 Concept: the subwoofer is 5 x 40-watt (RMS) with amps for the satellite speakers and an impressive 150 watts for the bass channel.
The built-in Class-D digital amplifier ensures maximum efficiency through low heat creation and energy consumption. Clever design features allow you to position the subwoofer freely. The CG 850 SW is available only as part of a Teufel speaker set.
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 21 cm |
| Height | 47.5 cm |
| Depth | 50.7 cm |
| Weight | 12.9 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| Mains cable - IEC connector (non-heating device) | Yes |
| Storage for settings when disconnected | Yes |
| Standby-Function | Yes |
| Level control | Bass control |
| Power output capacity sinus (RMS) Bass | 160 W |
| Power output capacity impulse (peak) Satellite | 45 W |
| Power output capacity impulse (peak) Bass | 180 W |
| Amplifier configuration | 5.1 |
| Amplifier technology | Class D |
| Amplifier channels | 6 |
| Power output capacity sinus (RMS) Satellite | 40 W |
| Description | Item |
|---|---|
| Lowest frequency (-3 dB) | 35 Hz |
| Equalization port (position) | Bottom |
| Equalization port | 1 |
| Cabinet material | ABS plastic (front), matte foil (corpus) |
| Cabinet surface | High gloss (front), matte foil (corpus) |
| Magnetic shielding | Yes |
| Net internal volume | 31.6 L |
| Woofer (number per enclosure) | 2 |
| Woofer (diameter) | 165 mm |
| Woofer (material) | Aluminium |
| Maximum sound pressure level | 105 dB/1m |
| Acoustic principle | 1-way-system |
| Enclosure type | Bass reflex |
| Description | Item |
|---|---|
| High level speaker outputs | 5 |
| RCA input 5.1 | 1 |
All required accessories are included in the delivery.