
30m Speaker Cable 2.5mm² - C2530S
Speaker cable 2 x 2.5 mm²

With the Columa 300 Impaq “5.1 Set M“, Teufel combines its full-featured 5.1 Blu-ray receiver, the Impaq 8000 with the elegant 5.1 surround sound set, the Columa 300. The Columa 300 Set M comes with two aluminium columns and 2 satellite speakers, a centre speaker and powerful subwoofer. The Impaq 8000 powers the set with 750 watts. For those who want a complete home cinema system with easy setup options, the Columa 300 Impaq “5.1 Set M” is an unbeatable offer in terms of functionality, sound and price.



| Description | Item |
|---|---|
| Cross-section | 1 mm² |

This short column speaker can be used as a front, rear or rear centre speaker. It can be fixed directly to the wall by the rear mounting bracket. The Teufel wall holder AC 5500 SM is required for a movable position.
The components of a CL 302 FCR mirror those of the centre as well as the long column speakers. The volume and materials used are identical: two 70-mm diameter Klippel-optimized cellulose-midrange and a 19-mm dome tweeter in compact and sturdy housing.
Cables up to to 4 sq. mm thick can be used due to the strong connection to the AV receiver.
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 8.5 cm |
| Height | 39.2 cm |
| Depth | 12.6 cm |
| Weight | 1.4 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| Terminal clamps | Gold-plated screw terminals |
| Minimum amplifier output power recommended | 20 W |
| Description | Item |
|---|---|
| Suitable for AV receiver | Yes |
| Maximum cable diameter | 2.5 mm |
| Cabinet material | Aluminum |
| Cabinet surface | Matte, metallic lacquer |
| Magnetic shielding | Yes |
| Net internal volume | 2.9 L |
| Keyhole plate mounted | Yes |
| Wall mounting brackets | Yes |
| Tweeter (number per enclosure) | 1 |
| Tweeter (diameter) | 19 mm |
| Tweeter (material) | Textile |
| Midrange driver (number per enclosure) | 2 |
| Midrange driver (diameter) | 70 mm |
| Midrange driver (material) | cellulose |
| Continuous power handling (IEC - Long Term) | 80 W |
| Sensitivity (2.83 V / 1 m) | 84 dB |
| Frequency range | 120 - 20000 Hz |
| Peak power capacity (IEC - Short Term) | 100 W |
| Maximum sound pressure level | 96 dB/1m |
| Impedance | 4 - 8 Ohm |
| Crossover frequency to Woofer (recommended) | 150 Hz |
| Acoustic principle | 2-way-system |
| Enclosure type | Closed |

A long and slender loudspeaker designed to be placed directly under the viewing screen. This is the perfect place for the LC 302, which can reproduce clear and precise speech from movies and television. Simply place it on the included stand or fix it to the wall with a handy bracket on the back.
A modified crossover allows the CL 302 C to achieve precise tuning based on its position on either a stand or wall. Otherwise, the centre is equipped with the same two midrange drivers and tweeter calotte as the column speakers and so contributes to the set’s especially harmonious sound. The speaker’s especially slender enclosure is made from solid aluminium. Robust terminals ensure secure connections for cables up to 4 mm² and nearly lossless transmission.
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 39.2 cm |
| Height | 8.5 cm |
| Depth | 12.6 cm |
| Weight | 1.4 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| Terminal clamps | Gold-plated screw terminals |
| Minimum amplifier output power recommended | 20 W |
| Description | Item |
|---|---|
| Suitable for AV receiver | Yes |
| Maximum cable diameter | 2.5 mm |
| Cabinet material | Aluminum |
| Cabinet surface | Matte, metallic lacquer |
| Magnetic shielding | Yes |
| Net internal volume | 2.9 L |
| Keyhole plate mounted | Yes |
| Wall mounting brackets | Yes |
| Tweeter (number per enclosure) | 1 |
| Tweeter (diameter) | 19 mm |
| Tweeter (material) | Textile |
| Bass/Midrange driver (number per enclosure) | 2 |
| Bass/Midrange driver (diameter) | 70 mm |
| Bass/Midrange driver (material) | Cellulose |
| Continuous power handling (IEC - Long Term) | 80 W |
| Sensitivity (2.83 V / 1 m) | 84 dB |
| Frequency range | 120 - 20000 Hz |
| Peak power capacity (IEC - Short Term) | 100 W |
| Maximum sound pressure level | 96 dB/1m |
| Impedance | 4 - 8 Ohm |
| Crossover frequency to Woofer (recommended) | 150 Hz |
| Acoustic principle | 2-way-system |
| Enclosure type | Closed |

These over one meter tall and extremely slender solid aluminum columns are both striking and unassuming, perfect for blending in to any interior. The space-saving design includes a round mount with a diameter of just 22cm. The height of the loudspeakers makes them perfectly adapted to the reproduction of a highly transparent sound.
Two klippel optimised 70 mm celluloid midrange drivers and a 19mm fabric dome tweeter produce a clear, transparent, and perfectly tuned sound. Uniform lateral dispersion ensures superb tone even outside of an ideal listening position. Robust terminals maintain secure connections for cables up to 4 mm².
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 8.5 cm |
| Height | 112 cm |
| Depth | 12.6 cm |
| Weight | 4.5 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| Terminal clamps | Gold-plated screw terminals |
| Minimum amplifier output power recommended | 20 W |
| Description | Item |
|---|---|
| Suitable for AV receiver | Yes |
| Maximum cable diameter | 2.5 mm |
| Cabinet material | Aluminum |
| Cabinet surface | Matte, metallic lacquer |
| Magnetic shielding | Yes |
| Net internal volume | 2.9 L |
| Tweeter (number per enclosure) | 1 |
| Tweeter (diameter) | 19 mm |
| Tweeter (material) | Textile |
| Midrange driver (number per enclosure) | 2 |
| Midrange driver (diameter) | 70 mm |
| Midrange driver (material) | cellulose |
| Continuous power handling (IEC - Long Term) | 80 W |
| Sensitivity (2.83 V / 1 m) | 84 dB |
| Frequency range | 120 - 20000 Hz |
| Peak power capacity (IEC - Short Term) | 100 W |
| Maximum sound pressure level | 96 dB/1m |
| Impedance | 4 - 8 Ohm |
| Crossover frequency to Woofer (recommended) | 150 Hz |
| Acoustic principle | 2-way-system |
| Enclosure type | Closed |


| Description | Item |
|---|---|
| Width | 21 cm |
| Height | 40 cm |
| Depth | 38 cm |
| Weight | 8.57 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| Power supply voltage | 230 V |
| Automatic on/off | Yes |
| Maximum power consumption | 120 W |
| Safety class | 2 |
| Standby-Function | Yes |
| Standby-Power consumption | 0.4 W |
| Wireless Subwoofer | Yes |
| Power output capacity sinus (RMS) Bass | 60 W |
| Power output capacity impulse (peak) Bass | 90 W |
| Amplifier technology | Class D |
| Amplifier channels | 1 |
| Description | Item |
|---|---|
| Lowest frequency (-3 dB) | 33 Hz |
| Equalization port (position) | Bottom |
| Equalization port | 1 |
| Down-firing | Yes |
| Cabinet material | MDF |
| Cabinet surface | Laminated, matte |
| Net internal volume | 20 L |
| Integrated stand | Yes |
| Woofer (number per enclosure) | 1 |
| Woofer (diameter) | 165 mm |
| Woofer (material) | cellulose |
| Frequency range | 33 - 200 Hz |
| Maximum sound pressure level | 104 dB/1m |
| Acoustic principle | 1-way-system |
| Enclosure type | Bass reflex |

Slim-line Blu-ray AV receiver with HD audio, 3D, streaming via Bluetooth and DLNA
| Description | Item |
|---|---|
| FM | Yes |
| RDS | Yes |
| Channel memory slot - FM | 30 |
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 40 cm |
| Height | 8 cm |
| Depth | 36 cm |
| Weight | 4.8 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| Cinch output stereo | 1 |
| Bass driver output | 1 |
| Cinch input stereo | 1 |
| Digital inputs coaxial | 1 |
| Digital inputs optical | 1 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth aptX | Yes |
| LAN | Yes |
| USB 2.0 | Yes |
| HDMI 3D ARC CEC | Yes |
| Video outputs - HDMI | 1 |
| Video inputs- HDMI | 3 |
| High level speaker outputs | 5 |
| NFC | Yes |
| HDMI Version | 1.4b |
| HDMI Version | 1.4b |
| Description | Item |
|---|---|
| AAC | Yes |
| FLAC | Yes |
| MP3 | Yes |
| OGG | Yes |
| WAV | Yes |
| WMA | Yes |
| Dolby Digital | Yes |
| Dolby Pro Logic II | Yes |
| Dolby TrueHD | Yes |
| DTS Digital Surround | Yes |
| DTS-HD Master Audio | Yes |
| JPEG | Yes |
| Apple Lossless | Yes |
| ASF | Yes |
| HDCD | Yes |
| M4A | Yes |
| MP2 | Yes |
| Dolby Digital Plus | Yes |
| Dolby Headphone | Yes |
| Dolby Pro Logic | Yes |
| AVC/H.264 | Yes |
| BMP | Yes |
| DivX | Yes |
| DivX HD | Yes |
| FLV | Yes |
| GIF | Yes |
| MKV | Yes |
| MPEG1 | Yes |
| MPEG2 | Yes |
| MPEG4 | Yes |
| RealMedia | Yes |
| WMV | Yes |
| Xvid | Yes |
| BDAV | Yes |
| BDMV | Yes |
| Blu-ray | Yes |
| CD-Audio | Yes |
| DVD-Audio | Yes |
| DVD-Video | Yes |
| SVCD | Yes |
| VCD | Yes |
| BD-R | Yes |
| BD-RE | Yes |
| Blu-ray | Yes |
| CD | Yes |
| CD-R | Yes |
| CD-RW | Yes |
| DVD | Yes |
| DVD+R | Yes |
| DVD+RW | Yes |
| DVD-R | Yes |
| DVD-RAM | Yes |
| DVD-RW | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Integrated DSP | Yes |
| Display | Yes |
| Power supply voltage | 230 V |
| Automatic on/off | Yes |
| Maximum power consumption | 700 W |
| Mains cable - IEC connector (non-heating device) | Yes |
| Safety class | 2 |
| Storage for settings when disconnected | Yes |
| Standby-Function | Yes |
| Standby-Power consumption | 0.4 W |
| Power output capacity impulse (peak) Satellite | 100 W |
| Amplifier configuration | 5.0 |
| Amplifier technology | Class D |
| Amplifier channels | 5 |
| 10/100-Mbit/s Ethernet | Yes |
| Audio-Digital-Analog-Converter | Texas Instruments |
| Integrated DD/dts/PLII-Decoder | Yes |
| Integrated True HD/dts HD/DD/dts/PLII-Decoder | Yes |
| OSD | Yes |
| Power output capacity sinus (RMS) Satellite | 75 W |
| 10-Mbit/s Ethernet | Yes |
| 4K UHD Upscale | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Remote control | Infrared |
| Power source | AAA |
All required accessories are included in the delivery.

Speaker cable 2 x 2.5 mm²

Digital optical connector cable with TOSLINK / 3.5 mm mini TOSLINK<br />

Highspeed HDMI cable supports all current specifications such as 4K 50/60p and 4K 3D

Highspeed HDMI flat cable supports all current specifications such as 4K 50/60p and 4K 3D

High-end mono subwoofer RCA cable

Banana plugs: gold plated with screw terminals

HIFI class stand made for floorstanding and micro speakers

Wall mounts or larger mini-compact speakers and short column speakers (FCRs)

Full HD mid-range beamer for razor-sharp images

Speaker cable 2 x 1.0 mm²

Universal Wi-Fi and Bluetooth streamer with Cirrus Logic® high-end digital-to-analog converter

Set consisting of 1 transmitter & 1 receiver for wireless HDMI signal transmission (audio/video) up to 30 meters (line of sight)

High-quality Bluetooth transmitter and receiver, suitable for all Teufel Bluetooth headphones or complete systems as well as soundbars.

Allows audio output from a TV with HDMI-ARC or an HDMI source such as Apple TV, Fire TV, PC connected to the HDMI input