
RCA-Cable 3.0 m C7030A
0.5 m stereo cinch connection cable

Germany’s most-purchased loudspeaker in 2014 is now available as a complete system.* The Ultima 40 Surround Complete is a complete plug-&-play system that contains everything you need to enjoy 5.1 home cinema, thrilling gaming sound and hi-fi music playback.

| Description | Item |
|---|---|
| Cable length | 2.5 m |

| Description | Item |
|---|---|
| Cable length | 30 m |

A high-performance centre loudspeaker with a brilliant tweeter and 2 midrange drivers in a D'Appolito arrangement for excellent speech intelligibility and a rich tone with gaming and movies, even at low volumes. The UL 40 Mk2 centre has been precisely tuned to complement the Ultima 40 Mk2. It can be easily wall-mounted or positioned on stand feet.
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 42 cm |
| Height | 17 cm |
| Depth | 15.7 cm |
| Weight | 6.7 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| Terminal clamps | Gold-plated screw terminals |
| Description | Item |
|---|---|
| Suitable for AV receiver | Yes |
| Banana plug compatible | Yes |
| Maximum cable diameter | 4 mm |
| Removable front cover | Yes |
| Cabinet material | MDF |
| Cabinet surface | Laminated |
| Magnetic shielding | Yes |
| Net internal volume | 7 L |
| Keyhole plate mounted | Yes |
| Integrated stand | Yes |
| Wall mounting brackets | Yes |
| Tweeter (number per enclosure) | 1 |
| Tweeter (diameter) | 25 mm |
| Tweeter (material) | Textile |
| Bass/Midrange driver (number per enclosure) | 2 |
| Bass/Midrange driver (diameter) | 110 mm |
| Bass/Midrange driver (material) | Kevlar/ fibreglass |
| Continuous power handling (IEC - Long Term) | 100 W |
| Sensitivity (2.83 V / 1 m) | 89 dB |
| Frequency range | 90 - 20000 Hz |
| Peak power capacity (IEC - Short Term) | 150 W |
| Maximum sound pressure level | 107 dB/1m |
| Impedance | 4 - 8 Ohm |
| Acoustic principle | 2-way-system |
| Enclosure type | Closed |
| Screw hole diameter | 6 mm |

3-way hi-fi tower speakers. Feature powerful sound and excellent price/performance ratio.
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 21.5 cm |
| Height | 106 cm |
| Depth | 32.7 cm |
| Weight | 20.3 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| Terminal clamps | Gold-plated screw terminals |
| Minimum amplifier output power recommended | 20 W |
| Description | Item |
|---|---|
| Suitable for AV receiver | Yes |
| Banana plug compatible | Yes |
| Bi-Amping/Bi-Wiring | Yes |
| Maximum cable diameter | 4 mm |
| Equalization port (position) | back |
| Equalization port | 2 |
| Removable front cover | Yes |
| Cabinet material | MDF |
| Cabinet surface | Laminated |
| Net internal volume | 52 L |
| Spikes prepared | Yes |
| Integrated stand | Yes |
| Tweeter (number per enclosure) | 1 |
| Tweeter (diameter) | 25 mm |
| Tweeter (material) | Textile |
| Midrange driver (number per enclosure) | 1 |
| Midrange driver (diameter) | 165 mm |
| Midrange driver (material) | Kevlar/ fibreglass |
| Woofer (number per enclosure) | 2 |
| Woofer (diameter) | 165 mm |
| Woofer (material) | Fibreglass-cellulose |
| Continuous power handling (IEC - Long Term) | 120 W |
| Sensitivity (2.83 V / 1 m) | 87 dB |
| Frequency range | 45 - 20000 Hz |
| Peak power capacity (IEC - Short Term) | 200 W |
| Maximum sound pressure level | 108 dB/1m |
| Impedance | 4 - 8 Ohm |
| Acoustic principle | 3-way-system |
| Enclosure type | Bass reflex |
| Crossover frequency internal switch | 650 / 2600 Hz |

Hi-fi bookshelf speaker with two-way construction in a bass reflex enclosure. Excellent bass playback, neutral mids and detailed highs thanks to the 165 mm midbass driver with phase plug along with a 25 mm tweeter. The Ultima 20 MK 2 has a performance capacity of 80 watts with distortion-free playback in rooms up to 25 m².
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 21.5 cm |
| Height | 33.5 cm |
| Depth | 24 cm |
| Weight | 6 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| Terminal clamps | Gold-plated screw terminals |
| Minimum amplifier output power recommended | 30 W |
| Description | Item |
|---|---|
| Suitable for AV receiver | Yes |
| Banana plug compatible | Yes |
| Maximum cable diameter | 4 mm |
| Equalization port (position) | back |
| Equalization port | 1 |
| Diameter of the stand screw threads | 6 mm |
| Removable front cover | Yes |
| Cabinet material | MDF |
| Cabinet surface | Laminated |
| Net internal volume | 10 L |
| Tweeter (number per enclosure) | 1 |
| Tweeter (diameter) | 25 mm |
| Tweeter (material) | Textile |
| Bass/Midrange driver (number per enclosure) | 1 |
| Bass/Midrange driver (diameter) | 165 mm |
| Bass/Midrange driver (material) | Kevlar/ fibreglass |
| Continuous power handling (IEC - Long Term) | 50 W |
| Sensitivity (2.83 V / 1 m) | 84 dB |
| Frequency range | 70 - 20000 Hz |
| Peak power capacity (IEC - Short Term) | 80 W |
| Maximum sound pressure level | 104 dB/1m |
| Impedance | 4 - 8 Ohm |
| Crossover frequency to Woofer (recommended) | 80 Hz |
| Acoustic principle | 2-way-system |
| Enclosure type | Bass reflex |
| Crossover frequency internal switch | 2600 Hz |

A 20 kg bass cabinet creates the ideal conditions for the powerful integrated amplifier (125 watt rms power) and a larger than average 250 mm diameter woofer.
Teufel's legendary subwoofer expertise give you a 40 Hz (-3 dB) low end for full-bodied and accurate bass. Music, home theater and games - everything sounds deep and rich.
Rounded edges, slim design and a glossy finish make this subwoofer discrete and elegant. Minimal space requirements mean it can be placed anywhere in your interior.
The down-firing bass reflex principle and the angled, recessed plug allow the subwoofer to be position directly on a wall; four resonance damping feet ensure secure footing and decoupling from the floor.
The RCA connectors for a home theater AV receiver are on the rear, along with the volume control and a phase slide switch.
A three-level auto-switch ensures optimum output levels on the various devices. This ensures the subwoofer is always perfectly in sync with the rest of the system. An internal limiter protects against overloading and distortion.
The U.S. 2110/1 SW is only available with Teufel speaker sets.
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 34.5 cm |
| Height | 55 cm |
| Depth | 34.5 cm |
| Weight | 20.3 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| Cinch input | 1 |
| Description | Item |
|---|---|
| Power supply voltage | 230 V |
| Automatic on/off | Yes |
| Mains cable - IEC connector (non-heating device) | Yes |
| Safety class | 2 |
| Fuse | Yes |
| Storage for settings when disconnected | Yes |
| Standby-Function | Yes |
| Standby-Power consumption | 0.5 W |
| Bass boost/EQ | Yes |
| Input gain adjustment | Yes |
| Level control | Yes |
| Phase control | 0 / 180° |
| Power output capacity sinus (RMS) Bass | 125 W |
| Power output capacity impulse (peak) Bass | 150 W |
| Amplifier configuration | 1.0 |
| Amplifier technology | Class D |
| Amplifier channels | 1 |
| Description | Item |
|---|---|
| Lowest frequency (-3 dB) | 38 Hz |
| Suitable for AV receiver | Yes |
| Equalization port (position) | Bottom |
| Equalization port | 1 |
| Diameter of the stand screw threads | 6 mm |
| Cabinet material | MDF |
| Cabinet surface | High gloss (front), foil (corpus) |
| Magnetic shielding | Yes |
| Net internal volume | 45 L |
| Integrated stand | Yes |
| Woofer (number per enclosure) | 1 |
| Woofer (diameter) | 250 mm |
| Woofer (material) | cellulose |
| Sensitivity (2.83 V / 1 m) | 88 dB |
| Frequency range | 40 - 250 Hz |
| Maximum sound pressure level | 114 dB/1m |
| Acoustic principle | 1-way-system |
| Enclosure type | Bass reflex |

Ultra-compact 5.1 A/V receiver with 360-Watt class-D amplifier, HDMI and Bluetooth. Offers powerful home cinema sound along with extremely flexible placement options.
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 30.8 cm |
| Height | 6.3 cm |
| Depth | 24 cm |
| Weight | 3.4 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| Headphone output 3,5mm | 1 |
| Cinch input | 1 |
| 3.5mm stereo in | 2 |
| Digital inputs coaxial | 1 |
| Digital inputs optical | 1 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth aptX | Yes |
| Video outputs - HDMI | 1 |
| Video inputs- HDMI | 4 |
| High level speaker outputs | 5 |
| HDMI Version | 1.4a (3D) |
| HDMI Version | 1.4a (3D) |
| Description | Item |
|---|---|
| Dolby Digital | Yes |
| Dolby Pro Logic II | Yes |
| DTS Digital Surround | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Integrated DSP | Yes |
| Power supply voltage | 230 V |
| Maximum power consumption | 500 W |
| Mains cable - IEC connector (non-heating device) | Yes |
| Safety class | 2 |
| Storage for settings when disconnected | Yes |
| Standby-Function | Yes |
| Standby-Power consumption | 0.4 W |
| Power output capacity impulse (peak) Satellite | 100 W |
| Amplifier configuration | 5.0 |
| Amplifier technology | Class D |
| Amplifier channels | 5 |
| Integrated DD/dts/PLII-Decoder | Yes |
| Power output capacity sinus (RMS) Satellite | 80 W |
| Performance measured by | 4 Ohm |
| Description | Item |
|---|---|
| FM | Yes |
| Channel memory slot - FM | 30 |
| Description | Item |
|---|---|
| Remote control | Radio |
| Presets | Yes |

All required accessories are included in the delivery.

0.5 m stereo cinch connection cable

Loudspeaker cable 2 x 4,0 mm²

Loudspeaker cable 2 x 2.5 mm²

High-end mono subwooer cinch connection cable

Banana plugs: gold plated with screw terminals

Wall mount for compact class wood box format speakers and dipoles

Transmission module for receiving subwoofer signals wirelessly

Voltage converter

Wireless transmitter and receiver set for wireless subwoofer signal transmission