
Coaxial-Cable 1.5m - C7515D
Digital coaxial cable 1.5 m / 3.0 m

An easy to operate, easy to set up complete 5.1 system with a high-performance hi-fi sound and elegant design

The active Subwoofer US 2110/6 SW with integrated 5.1-amp and 32 liter enclosure, weighing more than 20 kg, is a real Hercules. The US 2110/6 SW provides a rich, powerful and accurate bass response with a cutoff frequency of 40 Hz (-3 dB). This is due to the built-in amplifier with 125 watts of power, the king-sized woofer 250 mm and the years of experience that Teufel has in building subwoofers.
The Subwoofer U.S. 2110/6 SW ensures a beautiful combination of design and function. The rounded edges, the noble gloss top - the compact subwoofer fits into any living room. The bass reflex port at the bottom and the special notch on the back ensure seamless positioning against most walls. Stable positioning and decoupling from the floor is ensured by four resonators.
The U.S. 2110/6 SW is only sold as part of a Teufel set and cannot be ordered separately.
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 34.5 cm |
| Height | 55 cm |
| Depth | 34.5 cm |
| Weight | 20.6 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| Power supply voltage | 230 VAC / 50 Hz V |
| Automatic on/off | Yes |
| Maximum power consumption | 550 W |
| Mains cable - IEC connector (non-heating device) | Yes |
| Safety class | 2 |
| Fuse | Yes |
| Storage for settings when disconnected | Yes |
| Standby-Function | Yes |
| Standby-Power consumption | 0.5 W |
| Bass boost/EQ | Yes |
| Input gain adjustment | Yes |
| Level control | Yes |
| Power output capacity sinus (RMS) Bass | 125 W |
| Power output capacity impulse (peak) Satellite | 30 W |
| Power output capacity impulse (peak) Bass | 150 W |
| Amplifier configuration | 5.1 |
| Amplifier technology | Class AB + Class D |
| Amplifier channels | 6 |
| Power output capacity sinus (RMS) Satellite | 25 W |
| Description | Item |
|---|---|
| Lowest frequency (-3 dB) | 40 Hz |
| Maximum cable diameter | 4 mm |
| Equalization port (position) | Bottom |
| Equalization port | 1 |
| Diameter of the stand screw threads | 6 mm |
| Cabinet material | MDF |
| Cabinet surface | High gloss (front), foil (corpus) |
| Magnetic shielding | Yes |
| Net internal volume | 45 L |
| Integrated stand | Yes |
| Woofer (number per enclosure) | 1 |
| Woofer (diameter) | 250 mm |
| Woofer (material) | cellulose |
| Continuous power handling (IEC - Long Term) | 120 W |
| Sensitivity (2.83 V / 1 m) | 88 dB |
| Frequency range | 40 - 200 Hz |
| Peak power capacity (IEC - Short Term) | 280 W |
| Maximum sound pressure level | 113 dB/1m |
| Impedance | 4 Ohm |
| Acoustic principle | 1-way-system |
| Enclosure type | Bass reflex |
| Description | Item |
|---|---|
| Terminal clamps | Push terminals |
| High level speaker outputs | 5 |
| RCA input 5.1 | 1 |


2-Wege-Satellit mit 2 starken 80-mm-Mitteltönern und fein auflösendem 19-mm-Hochtöner. Hohe Belastbarkeit für hohe Lautstärken bei geringen Verzerrungen. Ausgewogene, universelle Abstimmung für die Wiedergabe von Filmton, Musik und Gaming-Sound. Hohe Sprachverständlichkeit und satter Sound auch bei geringen Lautstärken. Das Gehäuse mit stabilem Metallgitter schützt die Töner.
Die CS 35 FCR Mk3 sind nicht einzeln erhältlich.
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 10 cm |
| Height | 22.6 cm |
| Depth | 9.5 cm |
| Weight | 1.25 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| Suitable for AV receiver | Yes |
| Maximum cable diameter | 2.5 mm |
| Diameter of the stand screw threads | 6 mm |
| Cabinet material | structure - synthetic |
| Cabinet surface | impact-resistant lacquer, matte |
| Net internal volume | 1.2 L |
| Keyhole plate mounted | Yes |
| Tweeter (number per enclosure) | 1 |
| Tweeter (diameter) | 19 mm |
| Tweeter (material) | Silk |
| Midrange driver (number per enclosure) | 2 |
| Midrange driver (diameter) | 80 mm |
| Midrange driver (material) | cellulose |
| Continuous power handling (IEC - Long Term) | 80 W |
| Sensitivity (2.83 V / 1 m) | 88 dB |
| Frequency range | 150 - 20000 Hz |
| Peak power capacity (IEC - Short Term) | 160 W |
| Maximum sound pressure level | 105 dB/1m |
| Impedance | 4 - 8 Ohm |
| Crossover frequency to Woofer (recommended) | 150 - 180 Hz |
| Acoustic principle | 2-way-system |
| Enclosure type | Closed |
| Crossover frequency internal switch | 3400 Hz |
| Description | Item |
|---|---|
| Minimum amplifier output power recommended | 10 W |

A 2-way satellite speaker with a powerful 80 mm midrange driver and a high fidelity 19 mm tweeter.
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 22.6 cm |
| Height | 10 cm |
| Depth | 9.5 cm |
| Weight | 1.25 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| Suitable for AV receiver | Yes |
| Maximum cable diameter | 2.5 mm |
| Diameter of the stand screw threads | 6 mm |
| Cabinet material | structure - synthetic |
| Cabinet surface | impact-resistant lacquer, matte |
| Net internal volume | 1.2 L |
| Keyhole plate mounted | Yes |
| Tweeter (number per enclosure) | 1 |
| Tweeter (diameter) | 19 mm |
| Tweeter (material) | Silk |
| Midrange driver (number per enclosure) | 2 |
| Midrange driver (diameter) | 80 mm |
| Midrange driver (material) | cellulose |
| Continuous power handling (IEC - Long Term) | 80 W |
| Sensitivity (2.83 V / 1 m) | 88 dB |
| Frequency range | 150 - 20000 Hz |
| Peak power capacity (IEC - Short Term) | 160 W |
| Maximum sound pressure level | 105 dB/1m |
| Impedance | 4 - 8 Ohm |
| Crossover frequency to Woofer (recommended) | 150 - 180 Hz |
| Acoustic principle | 2-way-system |
| Enclosure type | Closed |
| Crossover frequency internal switch | 3400 Hz |
| Description | Item |
|---|---|
| Minimum amplifier output power recommended | 10 W |

| Description | Item |
|---|---|
| Cross-section | 1 mm² |


This ultra compact control device serves as a preamp for a 5.1-powered subwoofer. The Decoder Station Mk2 offers four digital (optical and 2x 2 x coaxial) inputs plus four stereo analog inputs (1 x 5.1, 1 x stereo). These are located on the back of the device and are suitable for the connection of many different devices. The integrated decoder for DTS, Dolby Digital, Dolby Pro Logic ensures perfect surround sound for many playback devices.
With the extra Lip Sync option you ensure that video and audio are played simultaneously. The Decoder Station is compatible with many different types of speakers in the frequency range of 80-250 Hz. The included remote control gives you access to all the devices that you have connected the decoder Station Mk2.
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 23.5 cm |
| Height | 5.4 cm |
| Depth | 15 cm |
| Weight | 1.01 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| Cinch input stereo | 3 |
| Digital inputs coaxial | 2 |
| Digital inputs optical | 1 |
| RCA output 5.1 | 1 |
| RCA input 5.1 | 1 |
| Description | Item |
|---|---|
| Dolby Digital | Yes |
| Dolby Pro Logic II | Yes |
| DTS Digital Surround | Yes |
| DTS NEO:6 | Yes |
| Dolby Pro Logic | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Integrated DSP | Yes |
| Power supply voltage | 100 - 230 V |
| Automatic on/off | Yes |
| Storage for settings when disconnected | Yes |
| Standby-Function | Yes |
| Standby-Power consumption | 0.5 W |
| Description | Item |
|---|---|
| Remote control | Infrared |
All required accessories are included in the delivery.

Digital coaxial cable 1.5 m / 3.0 m

Digital optical connector cable with TOSLINK / 3.5 mm mini TOSLINK<br />

Robust stand for micro loudspeakers

HIFI class stand made exclusively for the CONSONO 35 (CS 35 FCR satellites) and CUBYCON (CUB 2 FR 15 and CUB 2 C 15)

HIFI class desk stand pair for the satellite speakers CONSONO 25 (CS 25 FCR Mk3), CONSONO 35 (CS 35 FCR Mk3), CUBYCON (CUB 2 FR 15) and EFFEKT 2

Wall mount for mini speakers

Speaker cable 2 x 1.0 mm²